A szemünk mellett a kezünk az, ami a leghamarabb szembetűnik, tehát egyáltalán nem mindegy, hogy milyen látványt nyújt. A kellemes összhatáshoz a szép formájú köröm, az ápolt kéz is hozzátartozik. A jól manikűrözött kéz olyasvalakire utal, aki ügyel a részletekre, és a legapróbb dolgokat sem hanyagolja el.
Manikűr
Legelterjedtebb változata a klasszikus vizes manikűr: a körmök rövidítése és formázása után kézmeleg vízben végzett bőrpuhítás következik, majd a letapadt félköríves körömbőrt fellazítjuk, és óvatosan körbevágjuk.
Francia manikűr
Száraz manikűrnek is nevezzük, amikor a körmöt nem áztatjuk, és nem vágjuk ki a körömbőrt.
Méhviasz alapú japán manikűr
A köröm és a körömbőr formázása után speciális körömerősítő, polírozó eljárást alkalmazunk, melynek során méhviasz-port juttatunk a körömlemez rétegeibe. A méhviasz megerősíti a körmöket, az eljárás végén eltűnnek a barázdák, és polírozott, lakkozás nélkül is fényes körömfelületet kapunk.
Főként barázdált és lemezesen elváló körömnél ajánljuk. A kezelés 3-4 hetente ajánlott.
A természetes köröm díszítése
A kéz szépségét a köröm lakkozásával fokozhatjuk. Az egyszerűséget kedvelőknek a francia manikűrt ajánljuk, ami az egészséges köröm természetességét utánozza.
A körömlakk kiválasztásánál az legyen a szempont, milyen hatást kívánunk elérni. Szolid, visszafogott összhatás eléréséhez válasszunk semleges színű lakkot, vagy a francia lakkozást, amely mindenhez illik, ha viszont drámaibb hatásra törekszünk, akkor sötétebb, díszítettebb lakkozást válasszunk.
Lakkozás technikája
A körömlakkozás nem kerítésfestés, nem lehet csak úgy nekiállni. Vannak szabályai, titkai, melyeket most ismertetünk.
A lakkozást mindig függőleges vonallal kezdjük a köröm közepén úgy, hogy a körömágy felől induljunk, és haladjunk a köröm végéig. Ezután először a jobb, majd a bal oldalon húzzunk egy vonalat, és ügyeljünk arra, hogy a köröm két szélén maradjon 1-1 mm-nyi szabad hely. Ugyanis ez a fajta lakkozási technika optimális formájúnak és hosszúkásnak, keskenynek mutatja a legszélesebb, legrövidebb körmöt is.
A második réteg lakkot akkor vigyük fel, amikor az első megszáradt. Ezt úgy tesztelhetjük le a legbiztosabban, ha a nyelvünk hegyéhez érintjük a lakkot, és ha bizsergést érzünk, akkor a lakk még nem száraz
Akkor tökéletes a lakk felvitel, ha egy réteghez elegendő egyszer az üvegcsébe mártani az ecsetet. Ezért ne csak a szín alapján válasszunk körömlakkot, hanem nézzük meg, hogy az ecsetkéje szélesebb,
puhább és hosszabb legyen a szokásosnál, lehetőleg az üveg aljáig érjen. Ez valóban meggyorsítja a lakkozás folyamatát, mert egyetlen mozdulat elegendő a felhordáshoz.
Kézápolás - Műköröm
A kézfej árulkodik leginkább a korunkról, mégis ezt ápoljuk legkevésbé. Bőre nagyon vékony és érzékeny, ezért már 25 éves korban elkezd lekopni róla a védő hidrolipid réteg. Negyvenévesen az egész hámréteg elvékonyodik, veszít nedvességtartamából, rugalmasságából, nyúlékonyságából. A kor haladtával egyre papírszerűbbé válik kezünk bőre, és elkezdődik enyhe foltosodásuk. A védelem első állomása a védőkesztyű: mosogatásnál, egyéb vizes tevékenységeknél.
Ha rendszeresen szakemberre bízzuk kezeink ápolását, frissítését, mindez a folyamat lelassítható.
Műköröm
Akik napi munkájuk során számítógépet használnak, szem előtt van a kezük, nekik kifejezetten javasoljuk a műköröm viselését.
A műköröm a saját köröm természetes hatású, tartós megerősítését és meghosszabbítását szolgálja.
Ellenáll a fizikai és kémiai hatásoknak, kisebb ütéseknek, karcolásoknak, feszüléseknek, a háztartásban használt vegyszereknek, víznek. Természetesen mindent a műköröm sem bír ki, de sokkal többet, mint a természetes körömlemezünk.Tudtad?
Természetesen a műköröm is, mint sok minden más hétköznapi megszokott dolog, nem létezne, ha nem lenne űrkutatás
A porcelán és a zselé, amellyel a körmöt bevonjuk, víztiszta, átlátszó tulajdonságokkal rendelkezik. Ennek eredménye, hogy a saját köröm színe és formája átlátható, így az épített köröm természetes hatású marad.
A saját köröm színén lehet korrigálni színezett anyagokkal. Formáján és hosszán pedig az erre kifejlesztett műanyag alapanyagú, előre formázott, a köröm meghosszabbítására szolgáló tippel.
A szakszerűen megépített műköröm nem okoz maradandó károsodást a saját körömben.
A körömlakk is tartósabb, mint a saját körmön, nem pattogzik, nem válik le, és csak a körömvégeken kopik meg. A lakkozás akár 2-3 hétig is kitart. A műköröm nem színeződik el a színes lakkok használata során.
A szolárium hatására a műköröm anyaga besárgulhat, de ma már olyan anyagokat használunk, melyek speciálisan erre kifejlesztett fényszűrőt tartalmaznak, így a körmök nem színeződnek el. Használhatunk még UV-szűrőt tartalmazó fedőlakkot is, így a körömlakk is védelmet kap.
Speciális műköröm díszítések
Színes zselé
A színes zselé előnye a lakkal szemben, hogy kopásállósága nagyobb, megjelenése elegánsabb, színei tisztábbak és ragyogóbbak, és a zselé könnyebben eltávolítható. A zselé a felvitel után UV-lámpa alatt köt meg, a végső formázás után már nem kell a száradásra várni, a köröm felülete pedig ellenállóbb, mint a lakkozott körmök.
Kagyló
A műköröm formázása után a zselé felső rétegébe apró, színjátszó kagylóhéj-lapocskákat applikálunk, majd egy újabb réteg zselével lezárjuk. A zselé kötése után a felület simára csiszolható, és a befejező fényzselé réteggel végül csodálatos színjátszó körmöket kapunk.
Otthoni ápolás
A műköröm különleges otthoni ápolásra nem szorul. Tisztítása ugyanúgy történik, mint a saját körömnél, szappanos vízzel, körömkefével. A műkörmöt 3-5 hetente, körömnövekedéstől függően kell újratöltetni.
A köztes időszakban, igény szerint, lehetőség van a lenövés összereszelésére, a körömvégek felfrissítésére, az alánőtt saját körömlemez tisztítására, valamint lakkozásra, díszítésre.
Ha a körmön sérülés keletkezik, mielőbb keresd fel a szakembert, hogy orvosolhassa a problémát. A sérüléseket nem szabad elhanyagolni, mert a köröm állapota tovább romolhat, és a károsodás sokkal nagyobb is lehet.
És ha meggondolnád magad?
Lenövesztés:
Ezt a módszer a legbarátságosabb a természetes körömmel szemben. A fent lévő műkörmöt hetente, kéthetente át kell reszelni, bufferolni és polírozni, így fokozatosan elvékonyodik, ill. a köröm növekedésével lenő. Ebben az esetben a természetes köröm nem sérül.
Lereszelés:
Ez a módszer egy gyorsabb változata. Először egy durva reszelővel a műköröm anyagát lereszeljük, majd mikor már közeledünk a természetes körömlemezhez, akkor egy közepes ill. finom reszelővel távolítjuk el. Az így eltávolított műköröm után a természetes körömlemez felülete karcos lehet, de ezt polírozással tökéletesen korrigálni lehet.
A műköröm eltávolítása után 1-2 nappal az alatta lévő körömlemez visszanyeri megszokott keménységét. A felbolyhozott körömfelület 3-6 hónap alatt lenő és a körömlemez ugyanolyan minőségű lesz, mint a műköröm készítése előtt volt.
Leoldás
Ez az eljárás csak porcelán körömnél alkalmazható. Tip-zselénél a zselé lereszelése után a tip már szintén leoldható. A megfelelő folyadékba áztatva és rétegenként reszelővel vagy narancsfapálcával letolva, majd újraáztatva kell a folyamatot ismételni a teljes eltávolításig.
A műkörmöt letépni, lefeszíteni nem szabad
A műkörömről
A kézfej mindent elárul "tulajdonosáról". A bársonyos, feszes, napbarnított-hatású kézbőrrel egy kis odafigyeléssel nem is akadnak gondok. Viszont a betöredezett, erőtlen, vagy nem szép formájú körmök már bizony könnyen kifognak rajtunk. Mert ugye vagyunk páran, akiket egyszerűen nem áldott meg az ég szép körmökkel. Az egyik egy kicsit csálé, a másik kicsi, a harmadik megnöveszthetetlen, a negyedik kerekebb, mint kellene...
Manikűröshöz már egyre többen járunk a legkülönbözőbb okokból:
- mert igényesek vagyunk,
- mert lusták vagyunk vagy kevésbé ügyes kezűek,
- mert nincs kedvünk, energiánk vagy tehetségünk kétnaponta lakkozással bíbelődni vagy polírozni,
- mert ki nem állhatjuk a körömreszelő hangát
A körmünk hosszán és a formáján azonban egy sima manikűr nem változtat, a műkörömmel viszont mindez egy csapásra megoldható, ráadásul a lakk is olyan rajta, mintha örökké tartó réteggel vonták volna be.
Miért érdemes műkörömmel élni?
Hogy miért érdemes műkörömmel élni? A válasz egyértelmű: mert a műköröm megszépít.
Egy nő külsejének - csakúgy, mint az ápolt szép haj - meghatározó része a szép köröm is. A legtöbb férfi, amikor rápillant egy hölgyre, akinek igényes, szép műkörmei vannak, nyel egyet, és azt gondolja magában; ez igen, ennek a nőnek van patinája.
A műkörömkészítés eredeti célja, hogy a saját körmöket megerősítsük, meghosszabbítsuk, de a fő célja, hogy megszépítsük. Az esztétikus és jól elkészített műköröm a saját köröm természetes térbeli meghosszabbításaként készül. Az avatatlan szemek nem tudják megállapítani meddig tart a saját köröm, honnan kezdődik a műköröm, csak azt látják, hogy egy nagyon szép, hosszú köröm díszíti a hölgy kecses kezét.
Már az ókorban is igény volt a körmök kiemelt ápolására. A fáraók és családtagjaik aranyból készült pótkörmöket ragasztottak körmeikre.
A műkörömmel könnyen együtt lehet élni, könnyű hozzászokni használatához és könnyen rabjává lehet válni annak a többletszépségnek, amit viselőjének nyújt. A műköröm annyira ártalmatlan, hogy akár terhesen is viselhetjük mindenféle negatív következmény nélkül. Az a kémiai folyamat, aminek során a műköröm anyagok megkötnek a köröm felszínén (néhány perc), kizárja annak a lehetőségét, hogy bármelyik kémiai-vegyi összetevő behatoljon a szervezetbe az elszarusodott körömrétegeken át felszívódva.A műköröm technika egyébként is a fogtechnikából vett át anyagokat (a porcelánt és a zselét), így ahogy a szájüregben sem okoznak problémát ezek az anyagok csakúgy a kéz bőrén és a körmön sem teszik ezt. Természetesen a műköröm elkészíttetése nem olcsó dolog (öt-hétezer forint az első szett, amit utána havonta néhány ezer forintért kell utántölteni), de nem is a kiváltságosok privilégiuma, ez a havi néhány ezer forint messze megtérül abban az önbizalom növekedésben és siker érzetben, amit a műköröm nyújtani képes viselőjének a sima-egyszerű körmökhöz képest.
Ha képesek vagyunk befolyásolni műkörmösünk munkáját, ha megtaláljuk a megfelelő szakembert és elérjük azt, hogy a nekünk tetsző körömformát, színvilágot és mintákat készíttessük el körmeinkre, akkor ezzel önkifejező erőnket is növelhetjük, amit akár havonta hangulatainkhoz igazíthatunk.
Még egy fogalmi zavart szeretnénk eloszlatni: A ?műköröm? nem az alapanyag műanyag jellege miatt kapta a nevét, hanem, csakúgy, mint a ?műalkotás? szónál, ez egy rövidítés: a műköröm művészi körmöket jelent minden egyes darabja kézzel készített iparművészeti, egyedi alkotás.
Milyen műkörmöt válasszak?
1. Az alapanyag kérdése: választhatunk porcelán és zselé műköröm-alapanyagok közül.
A porcelán egy jóval régebbi technika, egy por és egy folyadék összevegyítéséből, levegőn kikeményedő műköröm alapanyagról van szó. Gyorsan lehet vele dolgozni, vékonyan, hosszú körmöket lehet belőle készíteni. Hátránya a zselékhez képest, hogy a folyadékának szúrós szaghatása van. A régebbi porcelánok ridegek voltak, a mai legmodernebb anyagokban már rugalmasító összetevőkkel elérték, hogy a porcelán körmök nagyon soká tartanak.
A másik választásunk a zselé lehet. A zselé anyaga nagyon hasonlít a porcelánra, azzal a különbséggel, hogy egy előre bekevert ? mézszerű ? anyaggal készül a műköröm. Ennek az anyagnak a szaghatása szinte nulla. Hátránya a porcelánhoz képest az lehet, hogy a megköttetéséhez használt UV fényt kibocsátó lámpában esetleg égető érzést okozhat, de épp a 2009-es évben sikerült kifejleszteni egy olyan rendkívül tartós zselét, ami egyáltalán nem éget a lámpában, a neve Titánium zselé.
Akik régóta járnak műkörmöshöz, sokszor ragaszkodna vagy a porcelánhoz vagy a zseléhez, de igazából ma már majdnem mindegy melyiket használjuk, ha a műkörmös szakember kellően felkészült és az alapanyagai a legjobb fajtából valók, akkor bátran választhatjuk bármelyiket, vagy rábízhatjuk a választást a műkörmösre.
2. Milyen körömformát válasszak?
Örök divat, a szögletes, másképp mondva a kocka formájú köröm. Ezt legfőképp francia körömként szokták elkészíteni. (A francia műköröm azt jelenti, hogy a köröm szabad széle fehér színű, a körömágyi rész pedig rózsaszín.) A vagányabb, bevállalósabb és trendkövető műköröm-viselők azonban majdnem mindig eltérnek a kocka formájú fehér végű alapkörmöktől.
Még szolidnak tekinthető, mégis egyedibb változat a mandula formájú műköröm, mely a kockaforma és a hegyes forma között van.
Az elmúlt év nagy divatja a hegyes-hosszú köröm, idegen nevén Stiletto. Nagyon látványos és fantáziakeltő látvány.
Hogy melyik válasszuk, az függ ujjaink hosszától és természetes körmünk hátsó bőrredőjének íveltségétől is. Függ attól, hogy mennyire vagyunk bevállalósak, mivel foglalkozunk, mit vár el a környezetünk és mi mennyire vagyunk alkalmazkodóak.
(Érdekes, hogy a nagy divatnak számító színes zselés és színes porcelános körömdíszítések elvileg hosszú kocka körmökön kapnak a legnagyobb felület a kiteljesedésre, mégis a hosszú ?hegyes körmökre is újszerűen és ámulatba ejtően lehet díszíteni.)
3. Milyen színeket válasszak?
A megfelelő színek kiválasztása egy összetett feladat. A jó hír, hogy ma már a legjobb minőségű színes zselékből 170 féle szín, porcelánokból 140 féle szín áll rendelkezésre. A színeken kívül ami még nagyon fontos: 6-7 féle felületi hatás (csillámló, gyöngyöző, vibráló, foszforeszkáló, higanyhatású, pasztell, dekor, stb.) közül válogathatunk. A színek kiválasztásánál 3 fő szempontot vegyük figyelembe: nézzük meg az aktuális trendeket (mik az adott évszak aktuális divatszínei), vegyük figyelembe kézbőrünk színtónusát (szoláriumozási szokásoktól, évszaktól függően), és harmadikként vegyük figyelembe egyéniségünket és öltözködésünket, amihez szintén szükséges hozzáigazítani az általunk választott színeket. Nem igaz az, hogy a túl sok szín nem szép; ma már divat a színek kavalkádja a körmökön. Használjuk ki a színek sokféleségét és a hatások változatosságát.
4. Milyen mintákat válasszak műkörmömre?
Először is a köröm alapmintázata manapság gyakran egy francia mintázat, ami azt jelenti, hogy a köröm meghosszabbítása más színű (régebben fehér, ma már azonban fehér helyett a színek sokféleségéből választunk egy úgynevezett szabadszél színt), mint a körömágyé. A kettő közti határvonal ? az úgynevezett mosolyvonal ? vonalvezetését választhatjuk mélyen íveltre vagy kissé laposabb ívűre. Ezekre az alap felületi színekre készülnek aztán a díszítéseknek a formái: lehetnek virágok, annak szárai, levelek, pillangók, nonfiguratív vonalak, minták; a lényeg, hogy ezeket ne körömlakkal, hanem mindenképpen 4 héten át tartó színes zselékkel vagy színes porcelánokkal díszíttessük. Gyakran előfordul, hogy a gyűrűs ujjakon mást színt, vagy más mintát választunk, ezzel egy kicsit megbolondítva a tíz ujjon az összhangot. Ahogyan a festészetben is, úgy a körmökön is lehet variálni az átlátszó színeket (lsd. festészet akvarell technika) és a fedő színeket. Nagy divat manapság a körömágy hosszabbítás: a körömágyi rész nem a természetes körmünk mosolyvonaláig tart, hanem kicsit tovább van húzva egy fedő-rózsaszín (úgynevezett Cover Pink) színnel. Ez igazából egy kis csalás, amivel a körömágyunk hosszabbnak látszik, így az ujjunk is vékonyabbnak és kecsesebbnek tűnik. Ma már ezt a körömágy hosszabbítást nem csak a rövid körömágyú vendégeknél használják, hanem - csakúgy, mint a magas nők is hordanak magas sarkú cipőt ? az eleve hosszú körömágyú hölgyek is igénylik a méghosszabb és kecsesebb körömágyi hatást.
Van egy nagyon új színes díszítési lehetőség is, a festészetből átvett akril festés módszere. Ahogyan a porcelán és zselés díszítésnél sem, itt sincsenek határok. Az egyetlen fontos dolog, hogy ezt a vízbázisú festéket nem szabad a köröm felszínére felkenni, mert lekopik. Ezeknek a tetejére szükség van még egy átlátszó lezáró rétegre.
A legszebb, amikor egy műkörmös kombinálja a színes zselés, színes porcelános és akril festéses díszítési módokat. Mind a háromnak különbözik a hatása. A színes porcelánokkal három dimenzióban, a köröm felszínéből kiálló díszeket lehet készíteni. A színes zselékkel nagyon éles kontúros vonalakat és nagyon szép színeket lehet kreálni. A vizes bázisú akril festékekkel pedig festőművész módjára lehet elmosni színeket, árnyékolni.
Elképzeléseinket egyeztetnünk kell a műköröm alkotójával is. Ha nincs konkrét elképzelésünk, nagy segítséget jelenthet, ha megtekintjük a műkörmös által előre elkészített mintákat és azokból választunk, de mindenképpen próbáljuk meg a különböző mintákból egyes elemeket kiragadva, azoknak színeit kombinálva egyéni mintát kérni magunknak. Ha bizonytalanok vagyunk, és még nem ismerjük a műkörmöst sem, akkor a porcelán helyett szerencsésebb választás a zselés díszítés, ugyanis annak nem tetszése esetén a minta egy mozdulattal letörölhető és újra festhető. A porcelánon - mivel nem UV lámpában köt, hanem a levegőn folyamatosan teszi azt - ezek a módosítások nem eszközölhetők.
Magyarországon a műkörmösök nyugat-európai társaiknál jobban képzettek, és ha elég gyakorlatuk van bátran hagyatkozhatunk tanácsaikra. Semmiképpen nem szükséges követnünk a nyugat-európai, vagy amerikai műköröm trendeket, hiszen a mi magyar műköröm kultúránk sok tekintetben fejlettebb nyugati társainál.
Éljünk a lehetőségeinkkel, hordjunk egyedi, színes, mintázott műkörmöket.
Forrás: Műköröm.hu
www.szepsegstudio.sokoldal.hu
Tetszett ez az oldal? Mutasd meg az ismerőseidnek is!